Dünyaca ünlü modacıların yarattığı ev koleksiyonları, sadece gözü değil ruhu da besliyor. Evler canlanıyor, kişiselleşiyor ve sıkıcı tekrarlardan uzaklaşıyor.

Jonathan Adler’in doygun renkleri

 

Evinizde size en çok ne mutlu eder?

İlk sırada eşim Simon, ikinci sırada salonumuzun ortasında duran pinpon masamız yer alır. Her akşam oynarız ve genellikle ben kazanırım.

Renklerle ilişkiniz nasıl?

İşimden dolayı, normal bir insandan çok daha fazla renklerle ilgili kafa yoruyorum. Renk benim için sadık bir köpek gibi, beni her yerde takip ediyor ve duruma göre ortalığı temizliyor diyebilirim. Parlak ve doygun renkler insanlara kendilerini olduklarından daha cazibeli ve sıradışı hissettirir. Rengârenk bir mekânda yaşayıp sıkıcı bir insan olma şansınız çok az.

 “100 Ways to Happy Chic Your Life” adlı kitabınızda mutlu bir ev yaratmanın yollarını eğlenceli ve yaratıcı formüllerle açıklıyorsunuz. İlk beş maddeyi bizimle paylaşır mısınız?

  1. Banyo sandalyenizin üzerine havlular kümeleyin. Bu banyoya renk ve desen eklemenin en kestirme ve masrafsız yoludur. Böylece banyonuz şık bir spa gibi görünür, bu da insana kendisini iyi hissettirir.
  2. Mekânı paravanlarla ayrıştırın. Paravanlar dekorasyonun en sihirli öğesidir. Bir odanın ortasına yerleştirildiğinde mimari bir etki yaratırlar ve alelâde bir köşeyi şıklaştırmayı başarırlar. Küçük bir alanda bile güçlü bir ekti yaratma gücüne sahipler.
  3. Yaşam alanlarınızda sık sık dekorasyon değişiklikleri yapın. Hiçbir zaman bir mobilya tam olarak mükemmel yerini bulmuş olamaz.
  4. Beğendiğiniz kâse ve çanakları saksı olarak kullanın. Bir parça yeşil ya da taze kesilmiş çiçek, küçük bir sukulent bahçesi dekorasyonu tamamlayan en önemli unsurlar arasındadır.
  5. Neyi gerçekten seviyorsanız ona evinizde yer verin. Trendler ve kurallar hakkında fazla endişelenmeyin. Eğer bir mobilya ya da objeyi seviyorsanız bu her zaman işe yarar.

 

Ralph Lauren geriye dönüp bakınca

Ralph Lauren Home mağazalarından birine giren ziyaretçi, her detayın dikkatle dokunup büyüleyici bir bütünü oluşturduğu sofistike ve gösterişli bir dünyaya adım atar. Bu mekânları benzersiz kılan, dekorasyonu tamamlayan kendine özgü vintage objeler ve türünün tek örneği antikalardır. Bunlar Ralph Lauren tasarım ekibi tarafından yıllar boyu tüm dünyadaki müzayedelerden, bitpazarlarından, fazla bilinmeyen mağazalardan toplanmış parçalardır ve hiçbiri satılık değildir.

Müşterilerden yıllardır gelen ricalara cevap olarak, şirket bu antika eserlerden ilham alan yeni serisini üretti. RHL koleksiyonu, XVIII. yy. Fransız rustik stilinden ilham alan, Tudor dönemi yemek masasından ahşap sandalyeye, örme sepetlerden şarap yapımında kullanılan cendereye uzanan birbirinden farklı 125 parçadan oluşuyor. Bazı eserler orijinallerinin bire bir kopyası, diğerleriyse detayları ve oranlarıyla oynanarak günümüzün yaşam tarzı ve kullanımına uygun hale getirilmiş.

Bütün parçaların işlemeleri el yapımı ve her birinin nesillerdir kullanılagelmişler gibi bir hali var. Çoğu mobilyada kullanılan temel malzemeler eski görünmüyor, ancak gerçekte üretimlerinde onarılmış eski ahşap ve tekstiller kullanılıyor.

Mobilya aksamlarında, tasarımlara asırlar öncesinden gelen görünüş, kalite ve dayanıklılığı vermek için döküm pirinç ve demir kullanılmış. İşlemeler elle yapıldığı için hiçbir parça diğeriyle aynı değil. ‘Eski ve yıpranmış şeyleri hep sevdim’ diyor Ralph Lauren ve noktalıyor: ‘Belirgin eskimeler geçmişi çağrıştırırken şimdiki zamana da otantik bir ruh taşır. Eski ahşap masaları ve mavi boyalı büfeleri, bambaşka bir yaşam biçimini akla getiren vintage görünümlü deri sandalyeleri ve tarzlar ötesi modası hiç geçmeyecek zamansız rahatlığı seviyorum. En çok da insan elinin değdiği, zanaatkârlar tarafından işlenmiş, kişisel estetik katılmış parçaları. En güzel evler tarihin, anıların, geçmişte kalan şeylerin, en modern tasarımlarla yan yana durabildiği evlerdir. Benim için kişisel tarzın özü budur’.

Cavalli : zarif, çekici ve rafine

Geçtiğimiz sene kasım ayında Oxford Üniversitesi’nde bir konferans veren Roberto Cavalli konuşmasında çiçek ve hayvan desenlerine olan tutkusunu “Tanrı en iyi tasarımcı. Ben sadece ondan kopya çekiyorum” diyerek açıklar. İşine tutkun ve her daim heyecanlı Roberto Cavalli’yle, İsmet Mobilya tarafından satışa sunulan ev koleksiyonuyla ilgili bir röportaj yaptık.

Roberto Cavalli Home markasını kurmaya nasıl karar verdiniz?

Benim için önemli olan stildir, modadan iç mimariye doğal bir geçiş yaptım. Bu bir zamanlama meselesiydi ve geçtiğimiz yılın, dekorasyonla ilgili ilham kaynaklarımı aktarmak için doğru zaman olduğuna karar verdim.

Ev ve moda koleksiyonlarınız arasındaki paralellikten bahsedebilir misiniz?

Moda ve dekorasyon inkar edilemez bir birliktelik yaşıyor aslında. Evler aslında kişisel zevklerimizi ifade etmemizin etkili bir yolu. Evimiz bizim mabedimiz ve kutsal mabedimize hak ettiği şekilde davranmalıyız.

Sizin için lüks ne anlama geliyor?

Lüks benim için eşsiz, özel ve önceden tahmin edilemez şeylerin temsilcisi. Cavalli markasını benim için özel kılan, farklı stil öğelerini sıradışı prestijli malzemeler ve işçilikle harmanlayıp kullanıcıya sunması.

Markanızın imzası haline gelen baskıları ve hayvan desenlerini burada da görecek miyiz?

  1. Cavalli: Tabii ki! Baskılar ve desenler benim tasarımlarımın dna’sını oluşturuyor.

Koleksiyonda kaç farklı ürün grubu bulunuyor?

Mobilyalar, duvar kağıtları, duvar ve zemin seramikleri, yatak odası, banyo ve masa üstü tekstilleri, el yapımı halı ve kilimler, Murano camından aydınlatmalar ve masa üstü objeleri koleksiyonun parçaları arasında.

Tory’nin 4 mevsim güneşli iklimi

Koleksiyonun çıkış noktası nedir?

Dekorasyon her zaman uğraşmayı sevdiğim bir alandı. Evime gelen konuklarım, seyahatlerimden topladığım ve evin dört bir köşesine yayılmış vintage parçaları soruyorlardı sürekli. Bitpazarları, antika müzayedeleri ve fuarlardan ilginç parçalar bulmak çok hoşuma gidiyordu. Aslında bu parçalar koleksiyonun temelini oluşturdu diyebilirim. Ama asıl ilham kaynağım ailem ve büyüdüğüm evde etrafta gördüğüm objeler.

Koleksiyonda ne tarz parçalar yer alıyor?

 

İkizlerimin isimlerini verdiğim Henry ve Nick adlı pirinç çerçeveler var. Babaannemin adını taşıyan Rae adlı bar seti, ceviz formunda fındık kıracağı ve tirbuşon, el yapımı mücevher kutular ve babamın işlediği etaminlerden yola çıkarak tasarladığım yastıklar koleksiyonda yer alan parçalardan bazıları. Annem ve babam, Akdeniz’e yaptıkları altı haftalık bir gemi seyahati sırasında etamin işlemeyi öğrenmişler, babam seyahat dönüşünde bana da öğretmişti.

 

Yastıkların üzerinde yer alan aslan, leopar gibi figürlerin arkasında nasıl bir hikaye yer alıyor?

Aslan ve leopar ailemin folk art’a olan ilgisine işaret ediyor. Bu figürler benim büyüdüğüm evde önemli bir yere sahipti.

Tory Burch Home koleksiyonu sizin için nasıl bir anlam taşıyor?

Çok kişisel bir koleksiyon diyebilirim. Bu koleksiyonda yer alan her parça aileme ve arkadaşlarıma hediye edilmek üzere tasarlandı. Objelerin her biri zamansız bir stile sahip ve kullanıcısına bir hikaye anlatıyor.

 

Miranda Kerr’le beş çayı

Köklü porselen markalarından Royal Albert, dünyaca ünlü model ve girişimci Miranda Kerr ile işbirliği yaptığının müjdesini verdi. Yüz binlerce takipçisi olan, tarzına da hayran olduğumuz bir isim olan Miranda’nın zarafeti Royal Albert’in klasikleşen zarif tasarımlarıyla birleşince ortaya modern, şık ve narin bir koleksiyon çıkmış.

Çay saatinde Miranda imzası

High Tea, en yaratıcı yeniliklerin izini sürenler arasında oldukça popüler olan bir trend. Miranda Kerr’in Royal Albert için tasarladığı koleksiyonu, podyum şıklığını akşamüstü çay saatine taşıyor ve modanın sıkı takipçilerinin kendi evlerinde de son moda bir High Tea etkinliği yapabilmelerini sağlıyor. Koleksiyona karakter kazandıran şakayık çiçekleri, kelebek motifleri ve pastel tonlar aynı zamanda Miranda’nın hayran olduğu unsurların başında geliyor. Serinin en sempatik tasarımları, üzerinde sadece şakayık desenlerini taşıyan Gratitude seti. Dünyanın en başarılı modellerinden biri olmasının yanı sıra kişisel tarzıyla da fark yaratan Miranda Kerr, bu işbirliğini şöyle anlatıyor: “İlk koleksiyonumu tasarlarken çok heyecanlandım ve ilhamımı doğa sevgimden, bahçemdeki renklerden, dünyada seyahat ettiğim yerlerden ve anneannemin Royal Albert çay setiyle sunduğu çayları yudumladığım anılarımdan aldım.” Royal Albert için bu özel koleksiyon, markanın modern ve şık yanını yepyeni ve daha genç bir kitleye tanıtmasını sağlıyor. Markanın tasarım direktörü Dik Delaney, “Miranda Kerr for Royal Albert ortaklığı markayı gençleştiriyor ve bizlere Royal Albert’ın aslında gençlere de hitap eden bir marka olduğunu herkese duyurma fırsatını veriyor” sözleriyle bu işbirliğinin Royal Albert markası açısından da çok avantajlı olduğunun altını çiziyor.

 

Evde Lacroix yaşam sanatı

Sıradışı haute couture tasarımlarıyla podyumlarda karnaval havası estiren Christian Lacroix, 2010 yılında Christian Lacroix Maison koleksiyonuyla evlere el attı. Sacha Walckhoff kreatif direktörlüğünde tekstilden mobilyaya birçok tasarıma imza atan marka, Designer’s Guild ve Scis gibi dünyaca ünlü dekorasyon markalarıyla da işbirliği yaptı. Christian Lacroix Maison, İspanyol porselen devi Vista Alegre’yle hazırladığı koleksiyonda da sıradışı kimliğini koruyor.

Love Who You Want koleksiyonu ilhamını, sürrealist Fransız yazar ve şair André Breton ve Jacques Prévert’in 1925’te yarattıkları “Zarif Kadavra” (Exquisite Corpse) oyunundan alıyor. Kelimeler ve imajların birleştirilmesiyle oynanan bu yaratıcılık oyununun en önemli kuralı, katılımcıların birbirlerinin hazırladığı cümlelerin sadece son kelimesini ya da çizdikleri resmin ufak bir detayını görerek kendi yorumlarını katması ve sırayı bir sonraki katılımcıya vermeleri. Bugün mix&match olarak tanımladığımız oyunun sonunda ortaya sıradışı cümleler ve kolajlar çıkıyor. Tabii bunu 1925 Paris’inde sürrealist yazar, şair ve sinemacıların oynadığını düşünürsek yaratıcılıkta sınır tanınmadığından emin olabiliriz.

Aynı yaratıcılık dozunu Christian Lacroix Maison’un yeni koleksiyonundaki porselenlerde de hissetmek mümkün. Tabak, bardak altı, kutu, vazo ve magnetlerden oluşan koleksiyonda Christian Lacroix’nın bugüne kadar hazırladığı haute couture koleksiyonlardan detaylar ve Mister Tiger, Doña Jirafa gibi eğlenceli karakterler buluşuyor. Siz de en çok sevdiğiniz karakteri seçin ve oyunda yerinizi alın.